ممکن اخبار ترانه رادیو نمایش سراسری

ممکن: اخبار ترانه رادیو نمایش سراسری برنامه سفرنامه اردیبهشت

گت بلاگز وب‌گردی از واریس بارداری چه می دانید؟

علت واریس، زیاد کردن میزان مایعات داخل عروق، بزرگی رحم و فشار روی سیاهرگ‌های شکمی و کم کردن بازگشت خون به سوی قلب و تجمع آن در عروق تحتانی است که باعث ایجاد

از واریس بارداری چه می دانید؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، در طول دوران بارداری با زیاد کردن حجم رحم، زیاد کردن وزن، عوض کردن در سطح ترشح هورمون ها و تغییرات در عملکرد بعضی از اعضا مانند قلب، ریه، گردش خون و… زن باردار دچار ناراحتی هایی می شود. البته اغلب این پرسشها موقتی و گذرا هستند و بعد از وضع حمل خودبخود برطرف می شوند. یکی از این پرسشها وجود واریس در پاهاست که شکل نازیبایی دارد و زن باردار را دلواپس می کند ولی راه هایی وجود دارد که با رعایت آنها می توان جلوی بروز واریس را گرفت یا لااقل شدت آن را کم کردن داد. در این مطلب به انواع راهکارها در این زمینه اشاره خواهیم کرد.
خانم ها در دوران بارداری مستعد واریس اندام تحتانی به خصوص در ناحیه ساق پا هستند. واریس ها سیاهرگ های سطحی پوست هستند که در قوزک، ساق پا، پشت زانو، ران ها و حتی ناحیه تناسلی مشاهده می شوند. این عروق از یک دهم میلی متر تا چند میلی متر هستند که از سطح پوست بیرون زده اند و به صورت برآمدگی های ناهمواری دیده می شوند. شکل واریس تقریبا جهت همه افراد تلخ است.
بررسی علل واریس

عبارات مهم : جوراب

علت واریس زیاد کردن میزان مایعات داخل عروق، بزرگی رحم و فشار روی سیاهرگ های شکمی و کم کردن بازگشت خون به سوی قلب و تجمع آن در عروق تحتانی است که باعث ایجاد سیاهرگ های متورم می شود.
علت بعدی زیاد کردن بعضی از هورمون ها مانند هورمون پروژسترون است که موجب انبساط و شلی سیاهرگ ها و تجمع خون در آنها می شود.
البته عوامل ژنتیکی نقش مهمی در ابتلای زن باردار به واریس دارد. تحقیقات نشان داده مادران این زن ها نیز در بارداری خود دچار واریس بوده اند.
راه های پیشگیری یا کنترل واریس
نکته هایی وجود دارد که زن های باردار با رعایت آنها می توانند جلوی مبتلا شدن به واریس را بگیرند یا شدت آن را کم کردن دهند.
اضافه وزن زیاد ممنوع است
مراقب اضافه وزن خود در طول بارداری باشید و به توصیه دکتر زنان در مورد نحوه تغذیه و اضافه وزن مجاز توجه کنید.
تحرک کافی داشته باشید
به اندازه کافی تحرک داشته باشید. ورزش های هوازی مانند پیاده روی و شنا در صورتی که با نظر دکتر زنان باشد بسیار بافایده هستند.
چهارزانو ننشینید
از چهارزانو نشستن در طول دوران بارداری اجتناب کنید. هنگام نشستن روی کاناپه یا صندلی پاها را روی هم نگذارید و بهتر است صندلی کوچکی زیر پاهای خود قرار دهید تا پاها در سطح بدن قرار گیرد.
یبوست را درمان کنید
یبوست در دوران بارداری مرسوم هست. این مسئله گوارشی ممکن است باعث واریس شود. بنابراین توجه به این مساله و برطرف کردن آن با استفاده از رژیم غذایی مناسب الزامی است.
هنگام خواب پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهید
بهتر است شب ها هنگام خواب بالش نرمی را زیر پاها قرار دهید تا پاها 10-5 سانتی متر بالاتر از سطح بدن قرار گیرند.
به پهلوی چپ بخوابید
بهتر است به پهلوی چپ بخوابید چون سیاهرگ های شکمی در سمت راست شکم قرار دارند و هنگامی که رحم به سمت چپ می چرخد، فشار از روی سیاهرگ ها کم کردن می یابد.
جوراب واریس بپوشید
با این چند روشی که توصیه شد می توان تا حدود زیادی جلوی ابتلای زن باردار را به واریس گرفت یا شدت آن را به میزان زیادی کم کردن داد. در غیر این صورت با تجویز جوراب های مخصوص واریس می توان واریس را کنترل کرد.
جوراب واریس را حتما باید دکتر تجویز کند. نوع جوراب و قدرت فشاری که جوراب باید روی پا وارد کند را دکتر تعیین می کند. سفتی بیش از حد جوراب باعث می شود خون کافی به پاها نرسد و شلی جوراب هم اثر موثر آن را از بین می برد.
واریس بعد از زایمان
معمولا عروق واریس 4 تا 5 ماه بعد از وضع حمل برطرف می شوند. البته در زن هایی که قبل از بارداری دچار واریس بوده اند، احتمال شدت واریس بعد از بارداری زیاد هست. همچنین احتمال عود در بارداری های بعدی نیز وجود دارد. حتی ممکن است در بارداری های بعدی واریس، شدت بیشتری داشته باشد.
بعد از بارداری می توان با روش های خاصی مانند لیزر داخل عروقی، تزریق ماده اسکلروزان و… واریس را درمان کرد. البته باید توجه داشت که این روش ها به هیچ وجه در بارداری، توصیه و استفاده نمی شوند.
عوارض واریس درمان نشده
تجمع خون در سیاهرگ به تدریج روی عروق تاثیر می گذارد و عوارضی ایجاد می کند. تاخیر در درمان واریس، موجب نارسایی در خون رسانی و ایستایی خون در رگ ها شده است و احتمال بروز لخته زیاد می شود. عوارض دیگری مانند سنگینی پاها، زخم و آمبولی در اثر وجود لخته نیز مشاهده می شود. آمبولی عارضه بسیار خطرناکی است و در اثر جدا شدن لخته از محل خود و ورود آن به جریان گردش خون و از آنجا داخل قلب و ریه باعث فوت بیمار می شود. درگیری سیاهرگ های عنکبوتی نیز در واریس دیده می شود که مسئله زیادی ایجاد نمی کند و مسئله فقط از نظر قشنگی است که معمولا بعد از وضع حمل برطرف می شود.
واریس ناحیه تناسلی
واریس دیگری که در دوران بارداری دیده می شود مربوط به ناحیه ژنیتال یا تناسلی هست. حدود 10 درصد از زن های باردار دچار واریس ناحیه تناسلی می شوند. تورم سیاهرگ ها در این منطقه باعث درد بیمار می شود.
برای این زن ها نیز راه هایی پیشنهاد می شود تا جلوی شدت واریس گرفته شود. پدهایی وجود دارد که با استفاده از آنها فشار روی عروق زیاد می شود و از شدت تورم و انباشته شدن خون در عروق جلوگیری می کند. همه نکات احتیاطی که در مورد واریس پا اشاره شد باید در واریس ناحیه تناسلی هم رعایت شود. واریس ناحیه تناسلی نیز 4-3 ماه بعد از وضع حمل برطرف می شود، در غیر این صورت بیماران باید به متخصص مربوط مراجعه کنند.
*متخصص قلب و عروق، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی
منبع:هفته نامه سلامت
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: جوراب | باردار | بارداری | بارداری | درمان واریس | تحزک کافی | واریس بارداری | ترشح هورمون ها

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog